MZV: chýbajúci medzinárodný represívny postoj fandí okupantom pokračovať v demolácii domov obyvateľov okupovaného Jeruzalema

2.6.2016

Izraelská vláda a jej rôzne nástroje pokračujú vo svojich judaizačných opatreniach okupovaného Jeruzalema a zintenzívňujú etnické čistky voči palestínskym občanom Jeruzalema, so zámerom násilne ich donútiť opustiť svoje domy a emigrovať z vlasti. V tejto súvislosti Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína ostro odsudzuje aktivity zamestnancov okupovaného magistrátu, ktorí pod zámienkou chýbajúceho povolenia vydávajú a distribuujú nové pokyny na demoláciu domov palestínskych občanov vo štvrti Én Allóza v obci Silwan južne od mešity Al Aqsa. Tieto okupačné opatrenia sú v súlade s okupačnými plánmi izolovať posvätnú mešitu od svojho okolia, judaizovať staré mesto a vybudovať tzv. „biblický park“. A to od obce Salwan až do židovského mesta, ktoré okupačná moc začala stavať pod starým mestom a zahŕňa veľké haly na vykonávanie biblických rituálov.

MZV zdôrazňuje, že okupačná moc pokračuje vo svojej systematickej rasistickej politike v hlavnom meste Štátu Palestína, a tým vytvára prekážky v implementácii životaschopného zvrchovaného Palestínskeho štátu s hlavným mestom Východný Jeruzalem. To všetko s veľkou ľahostajnosťou voči medzinárodnému spoločenstvu, ktoré sa, žiaľ,  obmedzuje v jeho reakciách na odsudzujúce vyhlásenia, s ktorými okupanti dokážu spolunažívať, nakoľko ich považujú za „len atrament na papieri“, a prijateľné maximum medzinárodných postojov voči zločinom a hrubému porušovaniu medzinárodného práva a rozhodnutí medzinárodnej legitimity.

MZV zdôrazňuje, že demolácie domov sú považované za zločiny proti ľudskosti, ako aj za najsurovejšiu formu okupácie. Vezme totiž tisícom Palestínčanov strechu nad hlavou a nechá ich pod holým nebom, a to vrátane detí, žien, starcov a chorých. Preto MZV vyzýva medzinárodné spoločenstvo a príslušné orgány OSN, ako aj všetky štáty sveta, aby nebrali politiku demolácií palestínskych domov ako obyčajnú vec, ktorá sa môže zopakovať každý deň, a nepozerali na túto tragédiu ako na štatistické čísla a dáta. Nesie v sebe totiž utrpenie palestínskych rodín, ktorých domy boli zdemolované. MZV žiada medzinárodné spoločenstvo, aby konalo v súlade so svojou zákonnou a morálnou zodpovednosťou a zabezpečilo ochranu palestínskeho ľudu, ktorý je terčom utláčania,  krívd a rasizmu izraelskej okupácie.

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 29.5.2016

Neoficiálny preklad