MZV: odsudzuje zločiny útoku na cintorín „Báb Al-rahma“

1.11.2016

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína ostro odsudzuje vniknutia tímu Izraelského pamiatkového úradu na cintorín Báb Al-rahma v susedstve východného múru požehnanej mešity Al-aqsa. Vniknutie sa dialo s asistenciou veľkého množstva okupačných vojakov a policajtov, ktorí strážili aktivity príslušníkov Izraelského pamiatkového úradu, vyhľadávajúcich hroby a pomníky cintorína. To spôsobilo poškodenie a zničenie niektorých hrobov a pomníkov. Nebol to prvý útok na cintorín a predchádzalo mu zmocnenie sa veľkej časti cintorína v prospech budovania biblických záhrad, čo znemožnilo obyvateľom Jeruzalema pochovať svojich príbuzných. Izraelské úrady sa snažia zmocniť celého cintorína v prospech osadníckych a judaizačných cieľov. Cintorín je známy tým, že patrí k najstarším islamským pamiatkam v okupovanom Jeruzaleme a sú v ňom pochovaní mnohí moslimskí predstavitelia. 

MZV považuje to, čo sa deje v okupovanom Jeruzaleme za pokračujúcu osadnícku agresiu a to, čo sa pácha na cintoríne Báb Al-rahma za zločin, ktorý sa podľa medzinárodného práva rovná vojnovému zločinu a zločinu proti ľudskosti. Tieto zločiny sa páchajú na posvätných a tradičných palestínskych pamiatkach.

MZV žiada medzinárodné spoločenstvo a príslušné medzinárodne organizácie, aby urýchlene podnikli kroky, ktoré by tieto zločiny zastavili a prijali potrebné opatrenia na potrestanie Izraela za jeho porušovanie práv. Tiež žiada implementáciu medzinárodných rezolúcii, ktoré zaručia Palestínčanom právo na slobodný a slušný život vo svojom večnom hlavnom meste Jeruzalem. 


Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah,1.11.2016

Neoficiálny preklad