MZV odsudzuje izraelské rasistické zákony a legislatívy a vyzýva BR OSN k zabezpečeniu ochrany jeho ľudu

12.10.2015
Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína ostro odsudzuje stálu, trvalú osočujúcu kampaň a eskaláciu namierenú proti palestínskemu ľudu, ktorú presadzuje izraelská vláda pod Netanjahuovým vedením, s účasťou jej radikálnych pravicových pilierov, a rovnako odsudzuje verejne deklarovaný, odmietavý postoj izraelských predstaviteľov k vzniku Palestínskeho štátu. MZV odsudzuje, že bezpečnostné a vojenské orgány môžu vykonávať verejné popravy, najmä ak sú obeťami mladiství a deti. MZV ďalej odsudzuje opatrenia izraelskej vlády vedúce k uplatneniu násilnej okupácie, legalizáciu jej praktík novými rasistickými zákonmi a to prostredníctvom upevnenia politiky železnej päste, kolektívnych trestov a dusenia palestínskeho ľudu, najmä voči Jeruzalemu a jeho arabským obyvateľom. Rozhodnutia o uľahčení strieľania na neozbrojených palestínskych civilistov spravilo z každého Palestínčana legálny terč, rovnako návrh Netanjahuovho zákona, ktorý zvýši a sprísni tresty pre Palestínčanov, ktorí hádžu kamene, či vysoké finančné pokuty pre ich rodičov, vyhrážky odňatia osobných preukazov Jeruzalemčanov a ich vyhostenie, všetky tieto izraelské zákony a opatrenia sú navrhnuté a prijaté tak, aby uspokojili osadníkov, pravicového a ultrapravicového voliča v Izraeli, a to na úkor palestínskych práv. 

MZV potvrdzuje, že pokračujúca okupácia území Palestínskeho štátu je príčinou utrpenia nášho ľudu a s tým súvisí aj neutíchajúce násilie, ktoré šíri izraelská vláda. Izraelská eskalácia napätia a izraelské bezpečnostné riešenie nemôže zastrašiť náš ľud, ktorý sa nevzdá svojich práv, slobody, nezávislosti a túžby oslobodiť sa spod okupácie.

MZV žiada BR OSN, aby prijala potrebné kroky na zastavenie nebezpečnej izraelskej eskalácie a urýchlene odpovedala na žiadosť štátu Palestína adresovanú generálnemu tajomníkovi OSN, aby bola zabezpečená medzinárodná ochrana palestínskeho ľudu ako nevyhnutný krok k ukončeniu izraelskej okupácie. 


Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 12.10.2015