MZV: varuje pred dôsledkami extrémnej pravicovej kontroly nad hlavnou osou vládnucej strany v Izraeli

3.6.2016

Pravica v Izraeli dokončila svoje zmocnenie sa základných pilierov moci v štáte. Tento akt je zavŕšením procesu, ktorý sa začal pred siedmimi rokmi nástupom Benjamina Netanjahua na post predsedu izraelskej vlády v roku 2009. Odvtedy radikálna pravica pracuje na základe stratégie rozšírenia „kruhu svojej základne“, čím sa pri mnohých príležitostiach pýšil Naftali Bennett, ktorý tvrdil, že ideológia a postoje radikálnej pravice odzrkadľujú postoje väčšiny v izraelskej spoločnosti. Pravica sa dokázala prehlbovať vo vnútri izraelskej spoločnosti, ako aj v hierarchii okupačného štátu. Osoby, ktoré zastávajú dôležité posty v exekutíve alebo v súdnictve, ako aj v radoch najvyšších predstaviteľov rôznych ministerstiev, sú toho dôkazom. To je zámer, o ktorého realizáciu sa snažil napríklad bývalý minister bývania Uri Ariel zo strany „Židovský dom“, v čase, keď zastával tento post v  predchádzajúcej Netanjahuovej vláde. To je to, čo dnes robí minister školstva Naftali Bennett, líder Židovského domu. Ten prostredníctvom tohto ministerského postu vykonáva radikálne zmeny učebných látok, ktoré sú stotožnené s postojmi radikálnej pravice, najmä čo sa týka konfliktu s Palestínčanmi, a obsah knihy Občianskej náuky je toho príkladom. Tento prevrat v prospech pravicových síl je viditeľný v desiatkach rasistických zákonov a legislatív, ktoré boli prijaté v posledných rokoch. A pripravuje sa ďalší, najmä v čase, keď členka strany „Židovský dom“ Ayelet Shaked zastáva post ministerky spravodlivosti v Izraeli.

Vymenovanie radikála Avigdora Liebermana na post ministra vojny je dokončením tichého prevratu a zmocnenia sa hlavných pilierov moci v Izraeli, čo zaručí pravici dlhé vládnutie. K tomu aj moc a vplyv na dlhé roky a budúce generácie. Lieberman bude riadiť a kontrolovať pravicový prevrat vo vojenskej inštitúcii a najmä v generálnom štábe.

MZV varuje pred dopadmi zmocnenia sa základných pilierov moci okupačného štátu radikálnou pravicou a pred katastrofálnym vplyvom tohto prevratu na palestínsku otázku a na regionálne a medzinárodné úsilie o oživenie mierového procesu a rokovania na nových prijateľných a serióznych základoch. MZV zdôrazňuje, že stabilná vláda Netanjahua zvyšuje chuť okupantov urýchliť osadnícke a judaizačné opatrenia voči územiu Štátu Palestína, a to spôsobom, ktorý úplne uzatvára dvere pred vyrokovateľným, politickým riešením konfliktu v duchu dvojštátneho riešenia. To vyžaduje nevyhnutnosť prijať palestínsku požiadavku zabezpečiť medzinárodný dáždnik, ktorý sa bude usilovať o ukončenie okupácie a odstránenie historickej krivdy, ktorá bola spáchaná voči palestínskemu ľudu, a to skôr, ako bude neskoro.


Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 30.5.2016

Neoficiálny preklad