Hysterická izraelská eskalácia voči palestínskemu ľudu ukladá medzinárodnému spoločenstvu povinnosť okamžite schváliť časový harmonogram ukončenia okupácie

11.10.2015
Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína ostro odsudzuje pokračovanie verejných popráv neozbrojených palestínskych civilistov izraelskou vládou a jej rôznymi nástrojmi, ktorých bolo doteraz spáchaných vyše dvadsať v pásme Gazy a Západnom brehu Jordánu vrátane Jeruzalema. MZV tiež odsudzuje útoky osadníkov na neozbrojených občanov a ich majetky pod ochranou, s podporou a za spoluúčasti okupačnej armády, ako aj  pokračovanie štvavých rasistických vyhlásení izraelských predstaviteľov. V tejto súvislosti MZV znova odsudzuje neustále vniknutia do priestorov požehnanej mešity al-Aqsa osadníkmi a okupačnou políciou. MZV sa domnieva, že táto izraelská eskalácia vyjadruje stav hystérie a stratu rovnováhy, ktoré prežívajú vládnuce strany v Izraeli v zápase o to, kto viac potláča a zabíja Palestínčanov.

MZV sa domnieva, že Netanjahuova vláda sa v reakcii na úspechy palestínskej diplomacie pod vedením prezidenta Mahmouda Abbása uchýlila k eskalácii napätia a násilia, a to terorizovaním palestínskeho ľudu v domnienke, že násilím, terorom a silou môže anulovať úspechy palestínskej diplomacie. Netanjahuova vláda zvolila dennodenné provokatívne vniknutia do priestorov požehnanej mešity al-Aqsa ako rozbušku systematického eskalovania napätia.

MZV považuje toto oficiálne izraelské zmätočné konanie a osídľovanie za jednoznačný dôkaz chýbajúceho skutočného partnera pre mier v Izraeli, s ktorým by sa dali viesť efektívne a seriózne rokovania, čo vyžaduje od medzinárodného spoločenstva, aby nieslo svoju zodpovednosť voči palestínskemu ľudu a určilo jasný a konkrétny časový harmonogram ukončenia okupácie.


Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 11.10.2015