Kým Netanjahu neuzná, že územie Palestínskeho štátu je pod izraelskou okupáciou, spôsobí kolaps medzinárodných úsilí nastoliť mier a bezpečnosť

27.10.2015
Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína ostro odsudzuje včerajšie vyhlásenie predsedu vlády Izraelského štátu Benjamina Netanjahua, v ktorom pokračoval v šírení kultúry nenávisti, rasizmu, radikalizmu a ohovárania palestínskeho ľudu a jeho vedenia,  čo sa odzrkadľuje na správaní okupačných oddielov a osadníkov na okupovanom území Palestínskeho štátu, najmä v oblasti Jeruzalema a Hebronu. Tam včera okupanti spáchali tri zločiny, keď zavraždili devätnásťročného Iyada Jaradata, dvadsaťdvaročného Raeda Jaradata a dvadsaťročného Saada Al Atrasha pod falošnými zámienkami. Okupačné oddiely uplatňujú proti nášmu ľudu v Jeruzaleme mnohé ďalšie represívne opatrenia a kolektívne tresty, akými sú verejné popravy, odňatia preukazov, zákaz cestovania a pohybu, uzavretie obchodných prevádzok, hromadné zatýkania,  administratívne zadržiavania a pokračovanie vniknutí do priestorov požehnanej mešity al-Aqsa.

Netanjahuove vyhlásenia sú ďalším dôkazom krízy okupácie a straty rovnováhy izraelskej vlády a jej neschopnosti potlačiť vôľu palestínskeho ľudu v boji za nezávislosť a slobodu. Netanjahuove vyhrážky, že prijme tvrdšie tresty a opatrenia voči palestínskemu ľudu budú rovnako ako tie predchádzajúce, neúspešné.

MZV zdôrazňuje, že jadrom vyhlásení a rétoriky, ktoré prináša Netanjahu vo svojich dezinformačných kampaniach, spočíva v neuznaní existencie izraelskej okupácie území štátu Palestína ako aj jeho preferenciu voliť bezpečnostné a ideologické riešenia namiesto politických riešení a rokovaní, čo je ďalším dôkazom pre celý svet, že na strane Izraela chýba partner pre mier. Vo svetle toho je nevyhnutné, aby sa BR OSN prihlásila k svojej zodpovednosti voči palestínskemu ľudu a zabezpečila mu medzinárodnú ochranu a takisto, aby Výbor pre ľudské práva OSN vyšetroval okupantov a postavil zločincov pred medzinárodný trestný súd.


Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 27.10.2015