Ministerstvo zahraničných vecí varuje pred pokračujúcimi Netanjahuovými zavádzajúcimi vyhláseniami

25.10.2015
Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína ostro odsudzuje včerajšie Netanjahuove vyhlásenia vydané izraelským Úradom vlády, v ktorom jednoznačne potvrdzuje existenciu židovského práva v požehnanej mešite al-Aqsa a ďalej uvádza, že: „Chrámová hora je dôležitá pre prívržencov troch náboženstiev, židov, moslimov a kresťanov a Izrael znova potvrdzuje, že bude rešpektovať terajší status v Chrámovej hore“. Z toho vyplýva, že Netanjahu trvá na uplatnení časového delenia požehnanej mešity al-Aqsa, presadzuje ho ako fakt prostredníctvom prázdnych fráz, ktoré dokazujú, že naďalej odobruje návštevy tzv. „nemoslimov“ v priestoroch požehnanej mešity al-Aqsa, čo je de facto pokračovanie dennodenných vniknutí do mešity radikálnymi židovskými skupinami.

MZV vyslovuje počudovanie nad propagáciou falošnej ústretovosti Netanjahua a jeho radikálnej vlády a pripomína, že samotný John Kerry zažil na vlastnej koži Netanjahuove klamstvá, dezinformácie a neúctu voči záväzkom a sľubom. Stalo sa tak  napríklad v čase, keď Netanjahu odmietol splniť svoj záväzok a neprepustil zajatcov spred obdobia Dohody z Osla, alebo keď nebral ohľad na zmluvu s Jordánskym kráľovstvom, ktorá umožňuje moslimom modliť sa v požehnanej mešite al-Aqsa bez akýchkoľvek prekážok zo strany Izraela.

Na základe toho nemôže byť ani Netanjahu, ani okupácia zárukou novej dohody týkajúcej sa mešity al-Aqsa, nakoľko sa Netanjahu usiluje o zmenu stavu, ktorý v mešite platí od roku 1967. Akýkoľvek úkon, ktorý by z vinníka Netanjahua spravil ručiteľa terajšieho statusu, by bol veľkou politickou chybou. Preto MZV zdôrazňuje, že v tomto prípade je jedinou prijateľnou zárukou BR OSN, ktorá by za účelom lepšej informovanosti mala vykonať špeciálnu návštevu oblasti, a to na základe pozvánky Palestínskeho štátu, ktorú tlmočil minister zahraničných vecí Riyád Al Malki dňa 22.októbra 2015 počas zasadania BR OSN, ktoré sa zaoberalo touto otázkou. BR OSN by mala prijať rezolúciu, v ktorej zoberie na seba zodpovednosť za záruky, ktoré zaviažu Izrael rešpektovať historický status mešity al-Aqsa.

MZV sa domnieva, že palestínsky ľud, ktorý jediný v mene Arabov a moslimov bráni požehnanú mešitu al-Aqsa, ktorého mládež umiera v tomto boji, a z ktorého radov sú aj zranení a uväznení, musí byť so svojím vedením súčasťou opatrení na obranu a zachovanie historického statusu mešity al-Aqsa a ignorácia palestínskej efektívnej roly oslabuje úspechy akejkoľvek dohody bez ohľadu na jej pozitíva. 


Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 25.10.2015