Ministerstvo zahraničných vecí vyzýva medzinárodné spoločenstvo k urýchleným krokom na zastavenie verejných popráv páchaných izraelskou armádou a osadníkmi a varuje pred možným kolektívnym masakrom palestínskeho ľudu

29.10.2015
Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína ostro odsudzuje barbarskú agresiu, ktorú vedie Natanjahuova vláda voči palestínskemu ľudu najmä v Hebrone a Jeruzaleme a rovnako odsudzuje verejné popravy, ktoré denne páchajú okupačné oddiely voči neozbrojenému ľudu, ktoré mali od začiatku mesiaca za následok viac ako 67 mŕtvych, z toho 14 detí, a tisíce ranených. Naposledy prišiel včera o život dvadsaťtriročný Mehdi Mohamed Al Muhtasib, ktorého zabili okupačné oddiely v blízkosti Abrahámovej mešity v Hebrone.

Izraelská vláda sa zmenila na operačnú bunku, ktorá riadi organizovaný teror páchaný voči palestínskemu ľudu a predstavitelia vládnucej pravice a vládnucej radikálnejšej pravice v Izraeli sa pretekajú v tvorbe nových spôsobov potláčania Palestínčanov. V tejto súvislosti padol aj Netanjahuov návrh založiť „špeciálny súd pre bezpečnostné záležitosti“ so zámerom urýchliť implementáciu kolektívnych trestov, rozhodnutí o administratívnom zatýkaní, demolácií domov a odňatia identifikačných preukazov arabským Jeruzalemčanom ako aj iné, tvrdé, represívne opatrenia. Deje sa to v čase, keď okupačné oddiely realizujú bez súdu verejné popravy voči nášmu ľudu, a následne zadržiavajú ich telesné pozostatky a neumožňuje rodičom nahliadnuť na nich a pochovať ich podľa ľudských zvyklostí.

MZV vyslovuje počudovanie nad tým, že medzinárodné spoločenstvo nekoná v záujme zastavenia týchto zločinov a potrestania páchateľov a najmä na snahami niektorých nerobiť rozdiel medzi katom a obeťou. Lebo to, čo zažíva palestínske územie je barbarská agresia okupačných oddielov a izraelskej zabijackej mašinérie, ktorá dennodenne pácha zločiny bez obáv z potrestania.  Mlčanie medzinárodného spoločenstva je legalizáciou praktiky osadníkov a radikálov, aby páchali kolektívne masakre voči nášmu ľudu. 

MZV žiada OSN, vrátane BR OSN, a všetky príslušné medzinárodné organizácie, aby implementovali medzinárodné právo a humanitárne medzinárodné právo na palestínsku situáciu a aby prestali s politikou dvojakého metra a neobmedzili sa len na nesmelé, odsudzujúce vyhlásenie, ktoré si môže okupačná vláda vysvetliť ako podporu na beztrestné pokračovanie vo svojej agresii a zločinoch voči palestínskemu ľudu.


Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 29.10.2015