MZV: cieľom Netanjahuovej výzvy novelizovať arabskú iniciatívu, je spôsobiť kolaps medzinárodného úsilia o obnovenie mierového procesu

2.6.2016

Izraelský predseda vlády Benjamin Netanjahu si zvolal tlačovú konferenciu so svojim novým ministrom vojny Avigdorom Liebermanom, aby vydával nové dezinformačné postoje prostredníctvom výzvy „o novelizácii arabskej mierovej iniciatívy. Tvrdil, že obsahuje pozitívne prvky“. MZV zdôrazňuje, že tieto „holubičie“ vyhlásenia sú súčasťou snáh Netanjahua a jeho vlády prekaziť medzinárodné a regionálne úsilie o obnovenie seriózneho mierového procesu, najmä francúzsku iniciatívu. Odzrkadľujú postoje izraelskej vlády, ktoré odmietajú medzinárodný dáždnik alebo podporné skupiny ako patrónov mierového procesu a rokovaní. Tieto vyhlásenia sú súčasťou „Public relation“ agendy, prostredníctvom ktorej sa Netanjahu snaží o zlepšenie imidžu svojej pravicovo-radikálnej koalície, predovšetkým po vymenovaní Liebermana za ministra armády.

Obsah spoločného vyhlásenia, ktoré vydalo duo Netanjahu – Lieberman ohľadom „ich rešpektu mierového procesu a dvojštátneho riešenia“, nás núti k otázkam: Pokiaľ sú Netanjahuove úmysly úprimné, prečo potom odmieta francúzsku iniciatívu? Prečo sa bojí medzinárodného patronátu mierového procesu? Netanjahuove reči o novelizácii arabskej mierovej iniciatívy, sú v rámci snáh okupačného štátu, demontovať arabskú iniciatívu a vyprázdniť ju zo svojho obsahu a cieľa. A to uprednostnením normalizácie vzťahov medzi Izraelom a arabskými a islamskými štátmi, pred izraelským vojenským odchodom z okupovaných arabských území a implementáciou Palestínskeho štátu. Jasnejšou rečou, Netanjahuova vláda sa snaží propagovať, že „brána normalizácie“ je nevyhnutným prechodom, ktorým je najprv treba prejsť, skôr, ako sa bude rozprávať o riešení konfliktu s Palestínčanmi.

Palestínsky prezident Mahmoud Abbás vo svojom prejave pred arabskými ministrami zahraničných vecí v Káhire 28.mája 2016 zdôraznil, že: „Na margo rečí o arabskej mierovej iniciatíve, chceme ju tak, ako znela a ako bola prijatá v Bejrúte, a tiež potvrdená na desiatkach arabských a islamských vrcholových stretnutiach, a ako znela v cestovnej mape. Najprv ju Izrael musí prijať, potom implementovať, a potom arabské štáty môžu normalizovať svoje vzťahy s Izraelom, a nie naopak“.

MZV zdôrazňuje, že systematická osadnícka a judaizačná politika, ktorú uplatňuje Netanjahuova vláda, ako aj rasistické represívne opatrenia voči palestínskemu ľudu, sú jasným dôkazom toho, že Netanjahu trvá na svojich klamlivých a dezinformačných postojoch ohľadom mieru.

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 31.5.2016

Neoficiálny preklad