MZV: Izrael strieda vlak mieru s vlakmi osadníckych expanzií

2.11.2016

Ministri a predstavitelia vládnucej pravice v Izraeli sa predbiehajú v predložení návrhov koloniálnych projektov, s cieľom získať okupované palestínske územia a rozšíriť osadnícky rozmach. Týmto sa snažia obmedziť palestínsku prítomnosť na izolovaných kantónoch, ktoré z života obyvateľov urobia neznesiteľné peklo, a zároveň zničia šancu implementácie životaschopného a zvrchovaného celistvého Palestínskeho Štátu. Izraelský minister dopravy Israel Katz zo strany Likud v tomto smere schválil plány novej trate električky, ktorá spojí stred Izraela so starým mestom Jeruzalema, a najmä s múrom Alborak, tunelom v hĺbke 80 metrov. A taktiež plány postaviť štyri nové trate električky, ktoré spoja okupovaný Východný Jeruzalem s osadníckymi celkami „Malle Adomem, Adam, Atrót, Žefaat Zaef“. Piata trať by mala spájať okupovaný Jeruzalem s osadou „Mafsert Cjion“. 

MZV ostro odcudzuje tieto kolonizačné judaistické plány a zdôrazňuje, že takéto projekty stupňujú izraelskú anexiu veľkej oblasti západného brehu Jordánu, pretože Izraelská vláda sa snaží o prepojenie osadníckych celkov s okupovaným západným brehom Jordánu vrátane Jeruzalema a neďalekými izraelskými mestami. To spôsobí separáciu Jeruzalema od svojho palestínskeho okolia a zmení jeho charakter a identitu. Tento krok môže pritiahnuť viac osadníkov, ktorí by bývali v osadách Západného brehu Jordánu. Najmä v tých, ktoré sú v blízkosti Jeruzalema, a zároveň posilňuje izraelský plán „Veľkého Jeruzalema“, ktorý z arabských obyvateľov Jeruzalema urobí menšinu v mori osadníkov. Je veľmi dôležité pripomenúť, že odvtedy, ako sa Izraelská pravica dostala k moci v roku 2009, snaží sa rozvíjať a zrýchliť výstavbu verejnej dopravy medzi osadami a blízkymi izraelskými mestami. V tomto záujme Izraelská vláda prijala mnoho opatrení a zľavy na podporu osadníkov, ktorí používajú tieto dopravné prostriedky na prepravu z osád a do osád. 

MZV varuje pred katastrofálnymi dopadmi týchto expanzívnych projektov, ktoré zničia šancu na nastolenie mieru a tvrdí, že Izrael si vysvetľuje mlčanie medzinárodného spoločenstva a jeho skromné odsudzujúce vyhlásenia po svojom, a teda že môže pokračovať v krádeži palestínskej pôdy a ničení dvojštátneho riešenia. MZV žiada medzinárodné spoločenstvo, OSN a jej príslušné orgány, najmä UNESCO a bezpečnostnú radu OSN, aby sa prihlásili k zodpovednosti za nebezpečnú osadnícku eskaláciu, ktorá môže spôsobiť explózie. Zároveň vyzýva o prijatie medzinárodných krokov na zastavenie nepredvídanej osadníckej agresie.

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 2.11.2016

Neoficiálny preklad