MZV: Netanjahu hovorí dvomi jazykmi; jedným klame svet a druhým upokojuje osadníkov a masy z rasistickej extrémnej strany.

25.7.2016

Izraelsky premiér Netanjahu sa počas jeho stretnutí s inými štátmi snaží o to, aby spravil dojem, že hľadá mier a chce pokračovať v mierovom procese s Palestínčanmi, ako spraviť dojem, že je pripravený kedykoľvek na stretnutie s palestínskym ministrom. Myslí si, že týmto môže zakryť jeho pravú tvár voči mieru, dvojštátnemu riešeniu  a vždy hľadá prekážky proti vzniku suverénneho palestínskeho štátu. Netanjahu včera znovu ukázal počas rokovaní v Knessete jeho pravdivé postoje voči riešeniu palestínskej otázky, ktoré boli plné rozporov. Snaží sa zapôsobiť pred jeho západnými hosťami s rečami jeho radikálnej pravicovej koalície, že neuznáva izraelskú okupáciu pre územie Palestínskeho štátu a jeho odmietnutie odísť z palestínskych okupovaných území. Povedal „Nemusím byť štedrý s Palestínčanmi a dať im hranice z roku 1967 a naproti tomu nič nedostať“. Na jednej strane požaduje strednú cestu z hranice z roku 1967 a popritom zabudol, že tieto hranice tvoria 22 percent z historickej Palestíny. Na druhej strane vyzerá jeho odňatie z hranice z roku 1967, ako jeho štedrosť pre Palestínčanov a nie ako jasné právo, ktoré uznalo medzinárodné právo. Netanjahu považuje prítomnosť okupačnej armády ako dobrú pre Palestínčanov, „pokiaľ stiahneme našu armádu a Šabak, prvá vec  ktorá sa stane je, že palestínska autonómia zlyhá ako sa to stalo v pásme Gazy“. Zabudol pritom na prítomnosť okupantov, ktorá je na úrovni vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Netanjahu hovorí „odkiaľ mám vziať partnera, ktorý uzná koniec konfliktu a koniec práva na návrat domov?“ opakuje tieto vety, ktoré zabránili všetkým šanciam na mier a vďaka nim zlyhali aj všetky formy rokovaní v popredí s jeho odmietavým postojom na zastavenie výstavby osád.
Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína žiada medzinárodné spoločenstvo, aby prinútilo izraelskú vládu na čele s premiérom Netanjahuom, aby niesli plnú zodpovednosť za zmier medzinárodnej a regionálnej snahy o oživenie vážneho politického procesu a za zodpovednosť za stratu všetkých mierových rokovaní a žiada, aby bol pre medzinárodnú vôľu vynútený mier, ktorý by ukončil okupáciu a implementoval dvojštátne riešenie, predtým ako bude neskoro.

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 19.7.2016

Neoficiálny preklad