MZV: odsudzuje Fatwy židovských rabínov, ktorí nabádajú na zabíjanie Palestínčanov a považuje ich za vojnové zločiny s rasistickou povahou

17.3.2016

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína ostro odsudzuje Fatwy židovských rabínov, ktorí nabádajú na vraždenie Palestínčanov, ako v prípade najvyššieho rabína východných Židov v Izraeli Izáka Yousefa, ktorý v nej tvrdil: „v prípade, že nejaký terorista  smeruje  k niekomu  s  nožom,  náboženská povinnosť káže zabiť ho“. A dodal: „v prípade, že dotyčný Palestínčan nedrží nôž, treba ho dať doživotne do väzenia, kým nepríde záchranca a nepovie nám, kto sú páchatelia, a vtedy ich môžeme zabiť“. Táto výzva plná radikalizmu a nenávisti voči Palestínčanom nie je prvou z tých, ktoré z času načas vydávajú rabíni. Rovnako, ako rabín Yusef, ako aj iní podobného zmýšľania, často vydávajú Fatwy a nabádajú na vraždy Palestínčanov a ich podpaľovanie a ničenie ich svätýň, krádeže ich majetkov a pozemkov. Tieto nenávistné výzvy sa odzrkadľujú v praktikách radikálnych osadníkov a okupačných vojakov podpaľovaním palestínskych civilistov vo svojich domoch a verejnými popravami, ktoré sa dejú na uliciach palestínskych miest a obcí, ako aj na okupačných checkpointoch,  bombardovaním domov civilistov v pásme Gazy bez rešpektu k životu civilistov. Naposledy spôsobili smrť dvoch detí, 6-ročného dievčatka Esraa Abu Chosa a 10-ročného Sulejmana Abu Chosa, ktoré nedávno zomreli, keď izraelské vojsko bombardovalo ich dom v obci Bét Lahja v severnom pásme Gazy.

MZV zdôrazňuje, že nabádanie na vraždy, ktoré vydávajú rabín Yousef, ako aj iní rabíni, nikdy neboli odsudzované zo strany izraelských predstaviteľov, a mlčanie zo strany Netanjahuovej vlády je dôkazom toho, že okupanti s ich obsahom súhlasia a podporujú ich autorov. MZV vyslovuje počudovanie nad ľahostajnosťou medzinárodného spoločenstva k týmto Fatwám a iným radikálnym výzvam, ktoré vedú k disrešpektu palestínskej krvi. Najmä nad tým, že tieto Fatwy majú svojich poslucháčov vo vnútri izraelských politických a vojenských inštitúcií, ktoré sú plné zástancov násilného radikalizmu voči Palestínčanom. Tieto Fatwy sa odzrkadľujú dennodenne v represívnych opatreniach a verejných popravách palestínskeho ľudu pred zrakom celého sveta.

MZV žiada medzinárodné spoločenstvo, aby odsúdilo tieto krvavé Fatwy, ako aj mlčanie izraelskej vlády voči nim, ba aj ich podporu, a aby boli prijaté medzinárodné zákonné opatrenia, ktoré by zastavili toto izraelské nabádanie na vraždenie Palestínčanov. Toto nabádanie, ktoré čerpá svoje násilné chápanie a mottá z Fatiew radikálnych rabínov.


Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 14.3.2016

Neoficiálny preklad