MZV: odsudzuje izraelské postoje podporujúce osídľovanie pred príchodom „Bidena“

10.3.2016

V predvečer návštevy amerického viceprezidenta Joe Bidena v sídle Knéssetu verejne zasadala tzv. „Lobby skupina za územie Izraela“ a rokovala o „budúcnosti osady Ma'ale Adummim a o výzve na obnovenie výstavby v nej“. Táto skupina združuje mnoho predstaviteľov rôznych straníckych prúdov v Izraeli a usiluje o zintenzívnenie osadníckeho stavebníctva v osade a jej okolí a o dokončenie osadníckeho plánu známeho pod skratkou „E1“. Účastníci tohto stretnutia sa predbiehajú v postojoch podporujúcich osídľovanie na úkor palestínskych území: známy Avigdor Lieberman, predseda strany „Izrael, náš dom“, vyzval ukoristiť čo najviac palestínskych území a vyhlásil: „že stavba nových 2 000 obytných jednotiek v Ma'ale Adummim zaručí jeho prepojenie k Netanjahuovej vláde“. Yair Lapid, líder strany „Je tam budúcnosť“ prehlásil, že Ma'ale Adummim, ako aj ostatné osadnícke celky tvoria neoddeliteľnú časť štátu Izrael. Predseda lobby skupiny a člen Knéssetu za „Židovský dom“ Bezalel Smotrich tvrdil, že „existuje široká zhoda ohľadom obnovenia výstavby v meste Ma'ale Adummim“, a žiadal Netanjahua, aby toto stanovisko tlmočil americkému viceprezidentovi Bidenovi.

MZV zdôrazňuje, že tieto izraelské postoje podporujúce osídľovanie nie sú nové, lebo samotná politika vládnucej koalície pod vedením Netanjahua, je postavená na osadníckom rozmachu, judaizácii a ukončení palestínskej prítomnosti v oblasti „C“, a  uplatňovaní izraelskej moci nasilu, čo mimochodom potvrdzujú rôzne ľudsko-právne organizácie, vrátane izraelských, ako napríklad hnutie „Peace now“, ktoré monitoruje osadnícke aktivity na okupovaných palestínskych územiach, a nedávno informovalo, že Netanjahuova vláda sa chystá legalizovať 17 osadníckych jednotiek v osade Derch Afúd v blízkosti Betlehema.

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína ostro odsudzuje pokračujúci osadnícky rozmach na území štátu Palestína a vyzýva BR OSN, aby prijala kroky, ktoré by zastavili osadnícke aktivity a chránili dvojštátne riešenie prijatím záväznej rezolúcie, ktorá by zastavila osadnícku výstavbu a judaizačné izraelské opatrenia, ktoré podkopávajú mierové šance a rokovania a neumožnia implementáciu životaschopného Palestínskeho štátu.

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 8.3.2016

Neoficiálny preklad