MZV odsudzuje izraelskú eskaláciu voči domom beduínov v Al Aghware a zdôrazňuje, že sa zaoberá týmto spisom

23.8.2015
Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína ostro odsudzuje pokračovanie izraelskej vlády v implementácii svojej politiky s cieľom judaizácie prevažnej väčšiny tzv. územia „C“ na Západnom brehu Jordánu a jeho využitia pre záujmy osídľovania. Rovnako odsudzuje pokračujúce izraelské demolácie domov obyvateľov Al Aghwaru, vyhostenie stovky palestínskych rodín z ich domov a pôdy, nechať ich pod holým nebom trpieť zmenami počasia a neumožniť im prístup k vode a elektrine. Podľa správ izraelskej ľudskoprávnej organizácie Betslém, ako aj iných podobných organizácií, buldozéry okupantov vo štvrtok zdemolovali domy dvoch rodín východne od Tobasu, kde bývalo 11 osôb, vrátane neplnoletých, ako aj maštale pre ovce, ďalej zdemolovali dom inej rodiny, kde žilo ďalších 11 osôb, vrátane troch neplnoletých, a ďalší nedostavaný dom, kde nechali bez strechy nad hlavou 19 osôb, z toho 10 neplnoletých, a to v čase, keď teplota dosiahla 41°C. 5.augusta 2015 bolo zdemolovaných 34 obytných domov okolo osady Maale Adomim južne od Hebronu, týmto aktom stratilo svoj domov 167 osôb, vrátane 101 neplnoletých.

MZV dokumentuje tieto okupačné aktivity, ktoré sa týkajú tzv. oblasti „C“ a považuje ich za zločiny, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom, medzinárodným humanitárnym právom a Ženevskými dohovormi, preto k tomu pripravuje dokumenty, aby ich predložilo Medzinárodnému súdnemu tribunálu, ktorý by mal potrestať politických, bezpečnostných a vojenských izraelských predstaviteľov.

MZV žiada medzinárodné spoločenstvo a všetky štáty sveta, aby sa zaoberali touto nebezpečnou otázkou podľa klasifikácie, ktorú zdôrazňuje generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, keď vysvetlil, že násilný transfér obyvateľov je v rozpore s povinnosťami Izraela ako okupačného štátu podľa humanitárneho medzinárodného práva a ľudských práv. MZV vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby prijalo potrebné opatrenia, ktoré by zastavili tieto aktivity a zaručili medzinárodnú ochranu palestínskeho ľudu, najmä v čase, keď izraelská vláda robí všetko pre to, aby zničila všetky šance na oživenie rokovania a mierového procesu a aby zničila dvojštátne riešenie.


Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 23.8.2015