MZV: odsudzuje izraelskú rasovú politiku popráv palestínskej mládeže, a žiada medzinárodnú ochranu pre palestínsky ľud a stíhanie izraelských držiteľov zbraní, kriminálnikov

24.2.2016

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína ostro odsudzuje verejné popravy palestínskej mládeže izraelskou okupáciou, a ich pokračovanie v správaní sa k palestínskym občanom ako ku cvičným cieľom v chaotickom zabíjaní, a tým premenili ulice a štvrte Západného brehu Jordánu na pascu skutočnej smrti, najmä v okupovanom Jeruzaleme. To sú vojnové zločiny, ktoré sa dejú dennodenne pred televíznymi kamerami a na sociálnych sieťach. Poprava mladíka Mohammeda Abu Chalafa, ktorého zastrelili viac ako 50 nábojmi, kým ležal na zemi, v oblasti Bab Al Hamúd v okupovanom Jeruzaleme pred kamerami, je jednoznačným dôkazom morálneho a zákerného odpadu, ktorý dosiahla okupačná moc svojim chovaním k palestínskemu ľudu, ako aj prejavom strachu pred palestínskou mládežou a deťmi.

Verejné popravy palestínskych mladíkov sú plnením rozhodnutí Netajnahuovej vlády, ktorá umožňuje okupačným vojakom strieľať ostrými nábojmi na hociktorého Palestínčana a zabiť ho aj vtedy, keď ten Palestínčan nepredstavuje skutočnú hrozbu na život vojaka. To, čo potvrdil aj predseda výboru zahraničia a bezpečnosti izraelského Knéssetu, Tzachi Hanegby zo strany vládnuceho Likúdu, keď vyhlásil pre izraelský rozhlas nasledovné: „Každý policajt, vojak, alebo Izraelčan, ktorý je držiteľom zbrane by mal strieľať na útočníka a ochromiť ho, a dokonca ho aj zabiť“, a dodal: „nemali by sme vytvoriť prekážky voči príslušníkom bezpečnostných zložiek, aby neváhali ani na sekundu a konali“. Napriek niektorým izraelským hlasom, ktoré sa snažia „okrášliť verejné popravy“ v snahe absorbovať medzinárodne odsudzujúce reakcie na tieto zločiny, praktiky okupačných jednotiek odhalili klamstvá týchto hlasov a dennodenne potvrdzujú prevahu radikálnej náboženskej sionistickej ideológie na vládnutie v Izraeli. Je to ideológia, ktorá ospravedlňuje vraždy Palestínčanov a nerešpektuje ich teritóriá ani svätyne a rozmiestňuje checkpointy smrti na brány ich obcí a miest. A nielen to, ale propaguje medzi vojakmi okupáciu, kultúru nenávisti, radikalizmu a neuznania existencie toho druhého, a takto premení vojakov na nástroje beztrestného vraždenia.

MZV považuje Netanjahuovu vládu za plne zodpovednú za dopady tejto krvavej eskalácie, ktorá môže vyostriť situáciu v regióne. MZV sa domnieva, že mlčanie medzinárodného spoločenstva a chýbajúca medzinárodná reakcia na týchto okupačných zločinoch, fandí Netanjahuovej vláde, aby pokračovala v svojich zločinoch a teroristických plánoch, voči palestínskemu ľudu. Preto MZV žiada Bezpečnostnú radu OSN a príslušné medzinárodné inštitúcie, aby urýchlene splnili požiadavku štátu Palestína, a zabezpečili medzinárodnú ochranu palestínskeho ľudu, a potrestali izraelských lídrov, ktorí sa nejakým spôsobom zúčastnili týchto zločinov bez ohľadu na to, či sú to politici, reprezentanti, alebo vojenskí predstavitelia.

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 21.2.2016

Neoficiálny preklad