MZV: odsudzuje snahy koaličnej vlády v Izraeli o sprísnenie represívnych a expanzívnych opatrení voči palestínskemu ľudu

02.03.2016
2.3.2016

Piliere vládnucej koalície v Izraeli na čele s Benjaminom Netanyahuom a predstaviteľmi jeho radikálnych prívržencov, stoja na ohováraní palestínskeho ľudu a jeho práv. Gro ich postojov a vyhlásení ukazuje na ich jednoznačnú politiku v anexii palestínskej pôdy, jej judaizáciu, osídľovanie, ako aj na represívne a bezpečnostné riešenia voči palestínskemu ľudu. Na čele tohto orchestra stojí predseda Izraelskej vlády Benjamin Netanyahu, ktorý nepremárni žiadnu šancu, aby neohováral Palestínčanov. Napríklad tvrdením pri 100 ročnom výročí narodenia Isaaca Shamira, že: „Palestínčania milujú ničenie a demolácie, a nie budovanie“. V týchto súvislostiach predseda úradu osád  na západnom brehu Jordánu Afirua, vyzval Netanyahua ku implementácii izraelskej suverenity nad Jahuda a Alsamera, a žiadal ho, aby „využil historickú šancu a vzdialenosť medzinárodného spoločenstva od dvojštátneho riešenia a rozšíril hranice Izraela“. Ako prejav trvania koaličnej vlády v Izraeli pre vojenské riešenia a politiku železnej päste voči Palestínčanom, minister Naftali Bennet zo Židovského domu, vyzval k „vyhodeniu palestínskych rodín buď do Gazy, alebo do Sýrie“. To sú postoje, ktoré odzrkadľujú požiadavky prívržencov radikálnej koalície v Izraeli, vrátane rasistických opatrení voči palestínskemu ľudu.

MZV ostro odsudzuje tieto rasisticko-ohováračské postoje a varuje pred krvavými dopadmi na palestínsky ľud. Taktiež žiada medzinárodné spoločenstvo, aby tomu venovalo pozornosť a urýchlene prijalo medzinárodné nástroje, ktoré by zastavili rastúci radikalizmus v Izraeli a disrešpekt voči humánnym právam, a zároveň by malo prijať účinné opatrenia na záchranu dvojštátneho riešenia a ochranu palestínskeho ľudu pred brutálnym radikalizmom v Izraeli. 

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 29.2.2016

Neoficiálny preklad