MZV považuje izraelskú vládu za zodpovednú za vyhlásenia teroristu Gopsteina a ich dopady

6.8.2015
Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína ostro odsudzuje izraelské hanobiace vyhlásenia, ktoré v poslednej dobe izraelskí predstavitelia z radikálnej pravice a z radov osadníkov vydávajú a zvlášť vyhlásenia takzvaného predsedu organizácie Lehava, teroristu, Bentzi Gopsteina, ktorý otvorene vyzýva k podpáleniu kostolov a mešít, za čo by bol ochotný odpykať si trest vo väzení aj 50 rokov. Zarážajúce je, že ako izraelská vláda, tak aj štátne orgány, toto vyhlásenie premlčali. 

MZV zároveň odsudzuje nečinnosť izraelskej vlády voči Gopsteinovi a jemu podobným predstaviteľom, ktorí vyzývajú k zabíjaniu Palestínčanov, k ich terorizovaniu a podpáleniu ich majetkov a považuje izraelskú vládu za plne zodpovednú za dopady týchto rasistických výziev, ktoré sa už odzrkadlili v mnohých vraždách Palestínčanov, napríklad vo vražde palestínskeho batoľaťa Ali Dawabseh-u a mladíka Mohamed Abu Khodeiru. MZV považuje politiku  izraelskej vlády a toleranciu rastu a šírenia krvavého radikalizmu za zdroj šírenia kultúry nenávisti, násilia a rasizmu namiesto presadzovania kultúry mieru, rokovania a mierovho spolunažívania, čo v konečnom dôsledku vyvoláva nekonečný, začarovaný kruh násilia. 

MZV žiada ľudskoprávne organizácie, palestínske, regionálne a medzinárodné, aby dokumentovali tieto teroristické zločiny a vyhlásenia a predložili správy príslušným medzinárodným súdom v záujme potrestania zločincov a vrahov za ich zločiny a hanobiace vyhlásenia

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 06.08.2015
Neoficiálny preklad