MZV: vyzýva k prijatiu okamžitých a efektívnych krokov na zastavenie judaizácie Jeruzalema

10.3.2016

Odvtedy, ako izraelská armáda okupovala v roku 1967 Jeruzalem, sväté mesto je terčom systematickej a trvalej judaizácie, v rámci ktorej okupačná moc používa rôzne metódy a nástroje so zámerom vyľudniť ho od svojich občanov a ukoristiť ich majetky, demolovať ich domy, zničiť ekonomické piliere ich existencie, zatvoriť ich vzdelávacie, zdravotnícke, sociálne a kultúrne inštitúcie, a pošpiniť ich kresťanské a islamské svätyne. Najmä požehnanú mešitu Al Aqsa, ktorá je terčom dennodenných provokačných násilných vniknutí a obrovských vykopávok, ktoré ohrozujú jej základy. Okupačná moc uplatňuje v posvätnej mešite moslimov časové delenie ako krok k jej priestorovému deleniu. Mesto Jeruzalem je miestom, kde sa rozširujú osadnícke stavby, a to v jeho vnútri aj v okolí. Sú podporované izraelskou vládou a rôznymi osadníckymi združeniami, ktoré neustále vyvíjajú judaizačné aktivity, najmä v starom meste, a v jeho blízkosti rozširujú osadnícke cesty, prepájajú osady medzi sebou a izolujú okupovaný Východný Jeruzalem od svojho palestínskeho prostredia, čo neumožňuje implementáciu nezávislého celistvého Palestínskeho štátu s hlavným mestom Východný Jeruzalem.

V čase, kedy sa moslimskí lídri mimoriadne stretávajú a rokujú o situácii v Palestíne a Jeruzaleme, Netanjahuova vláda pokračuje vo svojich rasistických, expanzívnych a judaizačných opatreniach voči Jeruzalemu, a posledná provokačná návšteva izraelského ministra verejnej bezpečnosti Gilan Erdan v starom meste Jeruzalem je toho dôkazom.

MZV zdôrazňuje nevyhnutnosť premeniť medzinárodné a islamské odsudzujúce vyhlásenia na konkrétne efektívne medzinárodné kroky. Je nutné prijať opatrenia voči izraelským porušovaniam práv svätého mesta prostredníctvom skutočných nástrojov, ktoré Palestínčanom umožnia ostať žiť v okupovanom hlavnom meste. A zároveň zastavia judaizačnú politiku územia Palestínskeho štátu, najmä v Jeruzaleme, a potrestajú izraelských predstaviteľov za ich porušovanie medzinárodného práva, Ženevských dohovorov a ľudských práv.


Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 7.3.2016


Neoficiálny preklad