MZV: vyzýva medzinárodné spoločenstvo k zodpovednosti ohľadom oficiálneho izraelského postoja, ktorý odmieta implementáciu Palestínskeho štátu

26.2.2016

Intenzita oficiálnych izraelských vyhlásení, ktoré verejne a absolútne odmietajú implementáciu Palestínskeho štátu a princípu dvojštátneho riešenia sa v poslednej dobe zvyšuje. Dokonca sa tieto vyhlásenia a diskusie stali verejnými a mimo rámca straníckych vnútorných diskusií. A to nielen zo strany radikálnych aktivistov, ale hlavne zo strany volených členov Knéssetu, vrátane ministrov koaličnej vlády, naposledy Ministrom vedy zo strany Likud, Ofir Akunis, ktorý počas návštevy na severe Západného brehu Jordánu vyhlásil: „Nebude tu Palestínsky štát, a medzinárodné spoločenstvo má viac pochopenia pre tých, ktorí odmietajú dvojštátne riešenie.“

MZV zdôrazňuje, že oficiálne izraelské stanovisko ohľadom dvojštátneho riešenia a implementácie Palestínskeho štátu je jasné nielen pre nás Palestínčanov, ale pre celé medzinárodné spoločenstvo, nakoľko sa Netanyahu už netají počas svojich oficiálnych bilaterálnych rokovaní so zahraničnými delegáciami, alebo počas jeho návštev iných štátov, so svojim odmietavým postojom princípu dvojštátneho riešenia a implementácie Palestínskeho štátu. Na podporu svojho stanoviska Netanyahu prehlbuje okupáciu, rozširuje osídľovanie a vytvára nové skutočnosti, ktoré by neumožnili vznik nezávislého životaschopného celistvého Palestínskeho štátu v preventívnej izraelskej snahe vytvárať prekážky pred predpokladanými rokovaniami, so zámerom realizovať dvojštátne riešenie a implementovanie nezávislého palestínskeho štátu.

Ako už sme niekoľkokrát zopakovali a zdôraznili, v celej veci nie je zvláštne verejné izraelské vzoprenie sa medzinárodnému spoločenstvu, ale oslabenie princípov medzinárodného práva, ktoré sa prejavuje nevídanou neschopnosťou a snahou utiecť pred medzinárodnou zodpovednosťou a nedostať sa do konfliktu s okupačným štátom. Výsledkom je, že palestínsky ľud za to všetko platí cenu, čo znižuje schopnosť palestínskeho ľudu dosiahnuť úspechy a zvyšuje sa bezmocnosť a frustrácia medzi palestínskou mládežou.

MZV sa pýta: Kedy medzinárodné spoločenstvo bude čeliť izraelskému vzopreniu medzinárodného práva? A do kedy bude skúšaná schopnosť palestínskeho ľudu zniesť utrpenie a nespravodlivosť? Terajší ľudový odpor palestínskeho ľudu voči okupácii je ľudovou reakciou a medzinárodné spoločenstvo by nemalo byť prekvapené, ak budú v budúcnosti iné prejavy tejto reakcie. Najmä vo svetle terajšej medzinárodnej ľahostajnosti voči utrpeniu palestínskeho ľudu a neschopnosti prijať jednoznačné opatrenia, ktoré by zastavili izraelské barbarstvo.

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 24.2.2016

Neoficiálny preklad