MZV: Vyzýva medzinárodný kvarteto aby sa zaoberalo oficiálnymi izraelskými rasistickými ohováraniami a ministrom Bennetom

13.7.2016

Piliere koaličnej vlády v Izraeli a ich prívrženci neustále a verejne ohovárajú palestínsky ľud a jeho vedenie. Takmer každý deň vydávajú vyhlásenia, ktoré nabádajú na násilie, nenávisť a rasizmus voči palestínskym arabom, a to vo vnútri Izraela ako aj na okupovanom palestínskom území. Ultraradikálny minister Neftali Bennet, líder Židovského domu má v tomto smere prvenstvo. Jeho prejavy sú dôkazom šírenia kultúry násilného radikalizmu a rasistickej diskriminácie voči Palestínčanom. Nebezpečenstvá týchto  postojov spočívajú v tom, že Bennet zastáva post ministra školstva v Izraeli. Tento rezort, ktorý schválil rasistickú učebnicu o občianskej výchove, ktorá obsahuje dezinformácie ohľadom všetkého čo je arabské a pozerá na arabov povýšene. Izraelské médiá v poslednom čase uverejnili výzvu lídra strany Židovského domu, v ktorej vyzýva k „uneseniu lídrov a príslušníkov hnutia Hamasu“, okrem toho tento pán neustále ohovára palestínske vedenie a podporuje teror osadníkov a ich útoky na Palestínčanov.

MZV ostro odsudzuje ohováračskú kampaň ministra Benneta a vyslovuje počudovanie nad obsahom vyhlásení medzinárodného kvarteta ohľadom palestínskeho ohovárania a domnieva sa, že nie sú ospravedlniteľné. Sú dôkazom dvojmetrovej politiky a jednostrannosti v prospech okupanta, odsúdenia obeti, a zároveň sa pýta, prečo sa kvarteto nezaoberalo ohováraním zo strany rasistického ministra Benneta?

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 10.7.2016

Neoficiálny preklad