MZV: žiada medzinárodné organizácie a inštitúcie vyvíjať nátlak na Izrael, aby zverejnil dôkazy, ktoré dokumentujú popravu súrodencov Abu Ismail

6.5.2016

MZV: žiada medzinárodné organizácie a inštitúcie vyvíjať nátlak na Izrael, aby zverejnil dôkazy, ktoré dokumentujú popravu súrodencov Abu Ismail

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína ostro odsudzuje rozhodnutie izraelskej okupačnej moci nevyšetrovať verejnú popravu súrodencov Abu Ismail, ktorí padli na okupačnom checkpointe Kalandia, keď na nich strieľali príslušníci izraelskej stráže patriacej Ministerstvu vnútornej bezpečnosti 15-imi strelami zo vzdialenosti menej ako 20 metrov bez toho, aby súrodenci ohrozili život týchto príslušníkov. A nielen to, ale okupačná moc zakázala príchod sanitiek na viac ako dve hodiny, čo spôsobilo ich smrť.

MZV zdôrazňuje, že tento brutálny zločin nie je prvým, ktorý spáchali tzv. „súkromné bezpečnostné služby (SBS)“, ktoré pomáhajú okupačným oddielom pri potláčaní a ponižovaní civilistov, a dokonca aj pri ich verejných popravách na okupačných chechpointioch, ktoré sú rozšírené vo všetkých kútoch Západného brehu Jordánu a v okupovanom Jeruzaleme. Nie je to prvýkrát, čo tzv. súdne okupačné orgány nevyšetrujú jasné popravy neozbrojených palestínskych civilistov, ale často tieto orgány zatajujú dôkazy, ktoré dokazujú spôsob vykonania týchto zločinov, ako je to v prípade súrodencov Abu Ismail. Okupačná moc odmieta zverejniť video dokumentujúce tento zločin v obave pred masovými reakciami, podobnými, ako v prípade zločinu popravy Abdalfataha Alsharifa.

MZV považuje izraelskú vládu na čele s Benjaminom Netanjahuom za plne zodpovednú za popravu súrodencov Abu Ismail a vyslovuje ostré počudovanie nad nečinnosťou medzinárodného spoločenstva voči dennodenným popravám Palestínčanov, najmä voči tomuto surovému zločinu, o ktorom všetci svedkovia potvrdili, že to bola poprava s jasným rasistickým pozadím. Je to ďalší zo zločinov, ktoré neustále páchajú okupanti v tieni chýbajúcich medzinárodných reakcií, vyšetrovania a trestu zo strany medzinárodných súdnych inštitúcií. MZV žiada všetky štáty sveta, ako aj Výbor pre ľudské práva OSN, aby donútili Izrael zverejniť dôkazy dokumentujúce popravu súrodencov Abu Ismail, poskytnúť ich príslušným medzinárodným súdom a potrestať strážne firmy, ktoré páchajú tieto zločiny.


Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 3.5.2016

Neoficiálny preklad