MZV: žiada medzinárodné spoločenstvo, aby prevzalo svoju zodpovednosť za pokračujúcu Izraelskú politiku demolácie Palestínskych domov

10.5.2016

Izraelská vláda na čele s Benjaminom Netanjahuom pokračuje vo svojej vojne proti palestínskej existencii krádežou palestínskej zeme a demoláciou domov pod rôznymi zámienkami. Okupačné jednotky nedávno odovzdali deviatim majiteľom domov v obci Alwalža severne od Betlehemu oznámenia o opustení domov určených na demoláciu v prospech rozšírenia blízkych osád, okrem toho okupačné jednotky pokračujú v demolácii domov v palestínskej oblasti klasifikovanej ako „A“, a v tomto smere už odovzdali desiatkam občanov v Jeruzaleme a jeho okolí rozkazy na opustenie domov za účelom ich demolácie. Cieľom demolácií je vyľudnenie týchto obcí od Palestínčanov v prospech židovského osídľovania vo svätom meste.

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína ostro odsudzuje izraelskú systematickú politiku demolácie palestínskych domov a považuje izraelskú vládu a jej rôzne orgány za plne zodpovedné za tento zločin a jeho dopady na situáciu. MZV považuje demoláciu domov za najsurovejší okupačný prostriedok a hrubé porušovanie medzinárodného práva a Ženevských dohovorov. Žiada medzinárodné spoločenstvo, aby nieslo zodpovednosť za zastavenie globálnej izraelskej agresie voči palestínskemu ľudu, jeho domom, majetkom a svätyniam. Vyzýva, aby boli prijaté opatrenia, ktoré by zabezpečili medzinárodnú ochranu palestínskeho ľudu a zabránili tak okupačným jednotkám zmeniť daný stav, čo zaručí záchranu dvojštátneho riešenia pred vládnucou pravicou v Izraeli.


Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 4.5.2016

Neoficiálny preklad