MZV: žiada medzinárodné spoločenstvo, aby zabránilo financovaniu osadníckych združení

10.3.2016

Netanjahuova vláda pokračuje vo svojich expanzívnych plánoch ukoristiť čo najviac z palestínskych okupovaných území a judaizovať sväté mesto, najmä palestínske štvrte a obce nachádzajúce sa v blízkosti požehnanej mešity Al Aqsa. Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína ostro odsudzuje izraelské okupačné zámery skonfiškovať viac ako 200 hektárov územia obce Kísán v blízkosti Betlehema z osadníckych expanzívnych dôvodov, a kvôli prepojeniu okolitých osád navzájom. Rovnako MZV ostro odsudzuje pokračujúce vykopávky, ktoré realizujú osadnícke združenia s podporou izraelskej vlády a okupačného magistrátu pod domami občanov Wádí Halwa a Selwan, čo destabilizuje múry desiatok domov a hrozí, že sa zrútia nad hlavami ich obyvateľov. Izraelské médiá v poslednom čase odhalili zdroje financovania týchto osadníckych plánov, najmä v okupovanom Jeruzaleme, na čele s osadníckym združením, ktoré je známe pod menom Elaád. Médiá ukázali, že toto združenie získalo milióny sheklov od rôznych osadníckych združení, ktoré sa nachádzajú v mnohých krajinách, najmä v USA.

MZV zdôrazňuje, že praktiky Netanjahuovej vlády a jej rôzne osadnícke nástroje sú zamerané na krádež území Palestínskeho štátu, ich judaizáciu a vyľudnenie od palestínskych občanov, hlavne v oblasti „C“, a v palestínskych štvrtiach v okupovanom Jeruzaleme. Tieto zámery sú v súlade s výzvami vládnucich radikálov implementovať izraelskú suverenitu nad Západným brehom Jordánu a násilne vyhostiť čo najviac palestínskych obyvateľov z vlasti.

MZV vyzýva medzinárodné spoločenstvo, najmä USA a EÚ, aby zabránili financovaniu osadníckych združení a zabrzdili koloniálno-osadnícke plány, a to prijatím záväznej rezolúcie BR OSN, ktorá by zastavila osídľovanie a všetky jeho formy.Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 6.3.2016


Neoficiálny preklad