MZV: zintenzívnenie rasistických výziev anektovania Západného brehu Jordánu je oficiálnou izraelskou ľahostajnosťou voči medzinárodnej mierovej vôli

6.5.2016

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína ostro odsudzuje rasistické výzvy predstaviteľov Netanjahuovej vlády a lídrov osadníkov, týkajúce sa uplatnenia izraelskej legislatívy na palestínsky región ako významný krok k jeho anexii k Izraelu, najmä oblasti „C“. MZV minulý štvrtok vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby urýchlene odsúdilo tieto výzvy, ako aj izraelské opatrenia zamerané na judaizáciu územia Palestínskeho štátu so zámerom uplatniť nad ním izraelskú zvrchovanosť. Zintenzívnenie izraelských hlasov, ktoré žiadajú anexiu Západného brehu Jordánu k Izraelu, je sprevádzané izraelskými opatreniami voči palestínskemu ľudu, jeho pôde a vlasti. Tvrdšie opatrenia, ktorých počet sa v posledných rokoch v čase vládnutia pravice v Izraeli zvýšil, majú za cieľ pripraviť atmosféru na vytváranie novej reality prostredníctvom veľkého množstva zmien, ktoré okupant zhromaždil, aby dosiahol svoj skutočný zámer, ktorým je anexia palestínskych území. Dôkazom toho sú verejné výzvy ministerky spravodlivosti Netanjahuovej  vlády  zo  strany  „Židovský dom“  Ayelet Shaked, v ktorých vyzvala k „nevyhnutnosti zrovnoprávniť legislatívu v Izraeli a legislatívu v Jahúda a Alsámera“. MZV považuje tieto výzvy za „prieskumné balóny“, ktorými skúma reakcie medzinárodného spoločenstva ohľadom prípadného izraelského rozhodnutia, a zároveň za pokus o držanie tejto nebezpečnej otázky v rámci straníckej a verejnej diskusie v Izraeli, s cieľom poskytnúť potrebnú legalizáciu tomuto politickému zámeru, o ktorom Netanjahuova vláda verejne rozpráva a pracuje na jeho realizácii bez ohľadu na vonkajšie reakcie. Je to verejné priznanie skutočnosti izraelských zámerov a plánov voči Palestínčanom a uzavretie dverí pred medzinárodnými úsiliami zachrániť dvojštátne riešenie.

MZV žiada medzinárodné spoločenstvo, aby sa seriózne zaoberalo týmito výzvami a prijalo verejný a jasný postoj, ktorý zaručí zabránenie Izraelu realizovať svoje plány, ktoré zničia mier a pochovajú šance na oživenie rokovania.


Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 2.5.2016


Neoficiálny preklad