Pokračovanie izraelských legislatív a opatrení bez zábran vedie k prehlbovaniu separatistického režimu a devalvuje mierové šance

28.7.2015
Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína ostro odsudzuje schválenie návrhu ministerky spravodlivosti Izraela Ayelet Shakedovej, týkajúceho sa terorizmu, ministerským výborom pre legislatívu izraelskej vlády. Cieľom zákona je umožniť označenie Palestínčanov za teroristov a obviniť ich bez svedkov. MZV zdôrazňuje, že od vzniku štvrtej Netanjahuovej vlády sa jej pravicové piliere predbiehajú v rasistických legislatívnych návrhoch, ktoré sú zamerané proti palestínskym národným právam a v rozpore s príslušnými medzinárodnými rozhodnutiami a zákonmi.

MZV sa domnieva, že Netanjahuova vláda dennodenne núti Palestínčanov platiť drahú cenu za existenciu svojej vládnej koalície, čo sa odzrkadľuje v rôznych legislatívnych návrhoch a novelizáciách zákonov, ktoré schvaľuje izraelská vláda, najmä tých, ktoré sa týkajú vzťahov s Palestínčanmi, a to s cieľom potláčať palestínsky národ a umožniť realizáciu osadnícko-koloniálnych zámerov na území Štátu Palestína, a praktiky dnešného rána, keď izraelské sily zdemolovali domovy a obchody občanov v Silwane – okupovaný Jeruzalem, sú toho príkladom. Všetkým štátom sveta je známe, že tieto barbarské opatrenia a chaotické zákony sa uplatňujú len na Palestínčanov a nikdy sa neuplatňujú na židovských radikálov, ktorí šíria skazu, demoláciu, zabíjanie, podpaľovanie majetkov, útočia na svätyne a dennodenne kradnú všetko, čo je na zemi.

MZV varuje všetky štáty, OSN a jej rôzne inštitúcie a organizácie pred touto izraelskou legislatívnou politikou, ktorá prehlbuje rasizmus voči palestínskym občanom a vyzýva ich, aby nútili izraelskú vládu k jej zmene. Pokračovanie Izraela v schvaľovaní rasistickej legislatívy a zákonov bez zábran môže prehĺbiť rasistický režim apartheid, devalvovať dvojštátne riešenie, mierové šance a vyrokované riešenie konfliktu.


Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 28.7.2015

Neoficiálny preklad