Pozitívne správy z Palestíny

Ťažká situácia, v ktorej sa nachádza palestínsky národ , nie je prekážkou na jeho tvorivý život. Jeho občania dosahujú úspechy, ktoré nás tešia, a to nielen na domácej, ale aj na medzinárodnej pôde. Obzvlášť nás teší, že palestínske ženy dokazujú svojou prácou a kreativitou, že sú schopné čeliť výzvam tejto doby, a dokonca sú schopné zvíťaziť! V roku 2012 palestínske dievčatko Sálha získalo cenu Hansa Christiana Andersena za fiktívnu poviedku Hantush. 

Hantush

Volám sa Sálha, chodím do školy Arab al-džahalín. Žijem v malom stane v Údolí Abú Hindí a mám štrnásť rokov. Cez deň študujem v trstenej škole, bola vyrobená z trstiny, lebo vojaci vyhlásili našu pôdu za uzavretú vojenskú oblasť, kde cvičia strieľanie v poľnohospodárskej oblasti. 
S nami v stane žije sedemdesiat oviec. Keď sa vrátim zo školy, osobne ich dojím a robím syr a potom ho predávam obyvateľom v meste. 
Cesta tu je hrboľatá, lebo vojaci nám ju zakazujú dláždiť. Cvičia streľbu v noci, nenávidím zvuk streľby, zbláznim sa z toho, utekám, áno, utekám.
Nemám bicykel, lebo cesta je hrboľatá, nemám auto ani lietadlo, ale mám niečo iné, čo používam na útek. Poďte, poďte, chcem vám zašepkať tajomstvo. Máme lietajúceho barana! Volá sa Hantush, je čierny, má dlhé ušká a má dve tajné krídla schované vo svojej vlne. Vytiahne ich, keď mu šepkám do uška: "Hantush, baranček môj, vytiahni svoje krídla spod vlny." 
Spievam mu do uška, keď vojaci začnú cvičiť strieľanie. Sadnem si na neho a on letí, včera sme utiekli do Barcelony. Chcem vám niečo povedať, v Údolí Abú Hindí nie sú ihriská, lebo zem je zamínovaná. 
V Barcelone sme stretli Messiho, známeho významnými gólmi. Hrali sme sa spolu veľa hodín. Môj baranček Hantush bol brankár, ja som útočila na Messiho a jeho tím a do ich bránky sme dali päť gólov!
Messi chcel mňa aj Hantusha do barcelónskeho tímu, ale odmietli sme to. Chceme sa vrátiť do Abú Hindí, lebo ovce ma tam čakajú, som totiž jediná, ktorá ich dojí. Môj otec je vo väzení už šesť rokov a ešte mu zostáva devätnásť. Poviem vám tajomstvo: Messi mi hovoril, že o dva roky chce navštíviť Údolie Abú Hindí. 
V roku 2014 organizujeme majstrovstvá v našom údolí. Spolu odmínujeme zem od nášľapných mín a vybudujeme najväčšie ihrisko na svete. Nazveme ho Ihrisko Hantush a baran bude logom majstrovstiev. 
Vitajte všetci v Údolí Abú Hindí, my všetci vás čakáme.