Pri príležitosti výročia Balfourovej deklarácie MZV vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby sa prihlásilo k zodpovednosti za sňatie historickej krivdy z hrude palestínskeho ľudu, kým nie je neskoro

2.11.2015

Dnes je 98. výročie Balfourovej deklarácie, za ktorú palestínsky ľud dodnes platí cenu zo svojej pôdy, krvi svojich občanov a ich každodenného utrpenia. Táto nevídaná historická krivda spôsobila vykorenenie nášho ľudu z vlasti, nasilu ho vyhostila do neznáma, do exilu a stanov, a spravila z neho terč mnohých masakrov a zločinov, ktoré páchajú teroristické sionistické organizácie.

Táto spomienka prichádza dnes, v dobe globálnej izraelskej agresie voči nášmu ľudu, jeho zemi, majetkom, kresťanským a islamským svätyniam, vrátane požehnanej mešity al-Aqsa, s cieľom prehĺbiť okupáciu a osídľovanie a zabrániť implementácii zvrchovaného štátu Palestína s hlavným mestom Východný Jeruzalem na hraniciach zo 4. júna 1967. Terajšia izraelská eskalácia voči nášmu ľudu svedčí o tom, že izraelská vláda neuznáva legálne, národné práva palestínskeho ľudu.

Ministerstvo zahraničných vecí zdôrazňuje, že napriek dlhým rokom okupácie a utrpenia, odpor nášho ľudu odzrkadľuje zlyhanie všetkých izraelských plánov a úsilí zlomiť jeho vôľu a odhodlanie dosiahnuť slobodu, návrat domov a nezávislosť, a zároveň je prejavom vôle nášho ľudu zotrvať na svojom území a čeliť okupantom, kým neodídu, bez ohľadu na obete. 

Pri tejto príležitosti MZV vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby ukončilo utrpenie nášho ľudu a odstránilo historickú krivdu, ktorá bola spáchaná voči nemu a to ukončením izraelskej okupácie územia Palestínskeho štátu v súlade s rezolúciami medzinárodnej legitimity a medzinárodného práva, ktoré kriminalizuje okupáciu.

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 2.11.2015