Samoväzby, hrobky pre živých

16.12.2014
Úrad pre záležitosti väzňov a bývalých väzňov zverejnil mená 35 väzňov, ktorí sa nachádzajú v samoväzbách v izraelských okupačných väzniciach. Väzni začali pred deviatimi dňami otvorenú hladovku za ukončenie tejto svojvoľnej a nebezpečnej izraelskej politiky.


Organizácia za oslobodenie Palestíny
Úrad pre záležitosti  väzňov a bývalých väzňov
Vedúci kancelárie úradu

Samoväzby, hrobky pre živých

Úrad pre záležitosti väzňov a bývalých väzňov zverejnila mená 35 väzňov, ktorí sa nachádzajú v samoväzbe v izraelských okupačných väzniciach. Väzni začali pred deviatimi dňami otvorenú hladovku za ukončenie tejto svojvoľnej a nebezpečnej izraelskej politiky.

Úrad vysvetlila, že táto staronová politika je nástrojom tvrdých trestov  pre palestínskych väzňov na základe rozkazov izraelskej bezpečnostnej služby.

Palestínski väzni opisujú samoväzbu ako „pomalú smrť“ a cely samoväzby ako hrobky pre živých, kde väzeň strávi dlhé roky izolovaný od okolia a od vonkajšieho sveta.

Úrad pre záležitosti väzňov a bývalých väzňov uvádza, že väzeň Nahar Sa´adi z Jeninu, odsúdený na 4 doživotné tresty a 40 rokov, bol prvým väzňom, ktorý pred rokom a pol odštartoval hladovku na protest proti samoväzbe a odopieraniu práva na návštevy.

Úrad ďalej potvrdila, že 35 Palestínčanov uväznených na samotkách, niektorí z nich aj viac ako dva roky, žije vo veľmi drsných podmienkach a sú rozmiestnení vo viacerých väzniciach v Nafha,  Rimon, Ayallon, Eshel, Megiddo a mená väzňov sú:

-    Hussam Youssef Omar
-    Moussa Sa´id Sofan
-    Nour-Eldin Suleiman Othman
-    Muhammad Isma´ill El-Bill
-    Abdulrahman Suleiman Othman
-    Nahar Sa´adi
-     Mu´ayyad El-Hallouli
-    Azmi Merdawi
-    Abdallah ´Ardah
-    Karam Suleiman Ahmad Issa
-    Muhannad Sha´aban Shafiq Zyud
-    Fahet Abdallah Sawalhi
-    Abduljabbar Sabri Shamali
-    Mahmoud Ata Abu Sabiha
-    Muhammad Rafeeq Ali Nakhleh
-    Ayham Kamammji
-    Suhaib Zqeeli
-    Ja´afar Turabi
-    Mahmoud Atiyeh Kleibeh
-    Isma´il Abu Shaduf
-    Samir Tubassi
-    Qadri Bsharat
-    Dia´a Abu Qaseedo
-    Mu´ammar Ghawadreh
-    Adnan Rajabi
-    Issam Zein-eddine
-    Muhammad Jubran Muhammad Khalil
-    Naji Zghayyar
-    Murad Nimer
-    Imad Sarhan
-    Alex Mans (Belgický občan)
-    Abdel-azeem Abdel-haqq
-    Hassan Fahed Ghrar
-    Shareef Abu-Hmeid
-    Sa´ad Ghbariyyeh

Na rozdiel od izraelských orgánov, Úrad sa domnieva, že neexistujú bezpečnostné dôvody pre nariadenia samoväzby. Jediný dôvod pre samoväzbu je ponižovanie a odplata palestínskym väzňom a o jej nariadení rozhoduje izraelská bezpečnostná služba. Cieľom má byť zničenie psychiky a zlomenie vôle väzňov ako akt pomsty za to, čo urobili pred zatknutím alebo počas väzby.
Úrad takisto poukázala na nehygienické podmienky samotiek. Samotky sú zvyčajne veľmi malé, špinavé a bez adekvátnej ventilácie. Väzeň môže opustiť samotku len na veľmi krátky čas, nie viac ako na hodinu denne,  spútaný a bez akéhokoľvek kontaktu s ostatnými väzňami. Okrem spomínaného, na oddeleniach so samotkami sú umiestnení aj izraelskí kriminálnici, čím sú palestínski  väzni vystavení život ohrozujúcim situáciám.

Väzni v samoväzbách sú vystavení sérií tvrdých opatrení ako sú prehliadky a razie, zamietanie návštev príbuzných, zákaz prístupu ku knihám a novinám. Väzni v samoväzbách sa majú podrobovať pravidelným lekárskym prehliadkam, ale aj tie sú im často odopierané. Diskriminácia palestínskych väzňoch oproti izraelským kriminálnikom nemôže byť  zreteľnejšia. Palestínski väzni v samoväzbe nemajú nárok ani na 10% toho, čo izraelskí odsúdenci. Rukolapným dôkazom je izraelský zločinec, ktorý si odpykáva trest za vraždu bývalého izraelského premiéra Yitzhaka Rabina, väzeň Yigi´al Amir, ktorého navštevuje rodina, smie používať telefón a dostávať knihy a iné publikácie.

Palestínski väzni si nielenže odpykávajú tresty, ktoré vyniesli vojenské súdy, ale odpykávajú si aj prídavný trest, ktorý nemá časové vymedzenie a nazýva sa samoväzba. Snáď netreba ani pripomínať, že politika samoväzby je v rozpore so Ženevskými konvenciami, medzinárodným humanitárnym právom ako aj rezolúciami Spojených národov, Medzinárodným paktom o občianskych a politických právach a v rozpore so Všeobecnou deklaráciou ľudských práv, v ktorých sa uvádza, že väzeň má právo na ľudské zaobchádzanie, zachovanie dôstojnosti, a je zakázané na dlhé obdobie prerušiť väzňovi kontakt s vonkajším svetom, zvlášť s jeho príbuznými, rodinou a právnym zástupcom.

Úrad pre záležitosti väzňov a bývalých väzňov
Ramalláh, 16. december, 2014

Neoficiálny preklad

Hlavné sídlo: Ramallah, Albireh, Sateh Marhaba Tel.  02-2428529 www.freedom.ps

PrílohaVeľkosť
solitary_confinement.pdf191.8 KB