Vyhlásenia izraelského ministra školstva Benneta, ospravedlňujú zločiny izraelskej okupácie a odzrkadľujú fašizmus a násilný extrémizmus

26.2.2016

MZV Štátu Palestína ostro odsudzuje rasistické vyhlásenia a postoje, ktoré vyšli z úst mnohých izraelských predstaviteľov, najmä vyhlásenia Ministra školstva Netanyahuovej vlády a predsedu Židovského domu Neftali Benneta, ktorý tvrdí, že „palestínski rodičia nezakážu svojim synom a dcéram podieľať sa na bodnutiach, lebo vedia, že ak ich deti budú zabité, dostanú finančný dar a výplaty z Palestínskej autority“. Taktiež radikálne vyhlásenia hlavného policajného kontrolóra okupácie, Roni Alsheikha, ktorý tvrdí, že „je rozdiel medzi pocitmi smútku v Izraeli a pocitmi smútku u niektorých našich susedov, a dodal, že „Židia si vybrali posvätnosť života, kým naši nepriatelia si vybrali slávu smrti“. MZV považuje tieto rasistické postoje a vyhlásenia za prejav rastúceho fašizmu a radikálnej náboženskej ideológie v izraelskej spoločnosti a ich prehlbovania v politických a vojenských inštitúciách v Izraeli. Zároveň odzrkadľuje ideológiu nábožensko-sionistického prúdu, ktorý ospravedlňuje zabíjanie Palestínčanov a útoky na ich majetky a svätyne, a zároveň neuznáva národnú a ľudskú existenciu palestínskeho ľudu.

MZV považuje tieto barbarské vyhlásenia za prejav politiky Netanyahuovej vlády. Tá dennodenne pácha neľudské zločiny voči palestínskemu ľudu, ako napríklad verejné popravy, demolácie domov, chaotické zatýkanie občanov, separácia palestínskych miest a obcí prostredníctvom ponižujúcich checkpointov, krádeže palestínskej pôdy a jej judaizáciu a osídľovanie nielen no najmä v okupovanom Jeruzaleme. Tieto vyhlásenia sú oficiálnym izraelským ospravedlnením zločinov okupantov a verejným napádaním k zavraždeniu Palestínčanov, neuznaní ich práv a násilného vyhostenia. Toto odzrkadľuje oficiálne izraelské snahy kryť skutočnú tvár izraelskej okupácie územia Palestínskeho štátu a ohovárania Palestínskej národnej autority. 

MZV žiada medzinárodné spoločenstvo, aby prestalo mlčať voči oficiálnemu izraelskému nabádaniu k vraždeniu Palestínčanov a voči neuznávaniu ich práv a žiada okamžité zabezpečenie medzinárodnej ochrany palestínskeho ľudu.

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 23.2.2016

Neoficiálny preklad