Vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Štátu Palestína

13.04.2014

MZV: Al Aqsa volá o pomoc,  prečo Arabi a moslimovia čakajú?
13.04.2014

Aj v predvečer židovských sviatkov pokračuje izraelská okupačná moc v eskalácii zameranej proti požehnanej mešite Al Aqsa s cieľom jej priestorového a časového delenia, neumožnenia moslimom vstupu do nej za účelom vykonania modlitieb a uzavretia jej brán pred nimi, aby ich v tej istej dobe otvorila pre banditov osadníkov a židovských radikálov.

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína ostro odsudzuje nepotrestanú a nemorálnu pokračujúcu agresiu, varuje pred jej nebezpečnými následkami na situáciu v celom regióne, a vyslovuje svoje počudovanie nad arabskou a islamskou reakciou na túto eskaláciu a jej ciele a nad tým, ako necháva palestínsky ľud, najmä obyvateľov Jeruzalema, samotných čeliť okupačným jednotkám a ich rôznym vojenským oddielom.

Pred viac ako dvoma rokmi oboznámilo MZV všetkých Arabov a moslimov, oficiálnych aj občianskych predstaviteľov, s charakterom plánu judaizácie, ktorému mešita Al Aqsa čelí, vysvetlilo jeho detaily a ciele, ukázalo na kroky izraelskej vlády v dennodennej realizácii tohto plánu a zvýšenie izraelskej eskalácie voči Al Aqsa, a to prostredníctvom jej obsadenia, jej znečistenia, vykonávania židovských modlitieb v jej priestoroch a výziev na zabíjanie obetí (podrezanie barana) počas hebrejských sviatkov, ktoré sa budú konať v pondelok 14.4.2014, a to krokom smerujúcim k jej časovému a priestorovému deleniu, kým nedosiahnu jej zničenie a postavenie tzv. Tretieho chrámu na jej mieste.

Žial, napriek tomu všetkému, maximum toho, čo sme dostali z arabského a moslimského sveta, je niekoľko vyhlásení a rezolúcií, ktoré neboli realizované, a ostala najdôležitejšia otázka: Čo čakajú Arabi a moslimovia? Legálna otázka, ktorá čaká na odpoved.

 

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 13.4.2014

Neoficiálny preklad