Vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Štátu Palestína

03.06.2014

MZV: úspechy prezidenta Mahmouda Abbása sú pádmi Netanjahua
03.06.2014

Od momentu, ako sa palestínskej strane podarilo úspešne ukončit národný rozkol, zahájil izraelský predseda vlády Netanjahu surovú vojnu proti vytvoreniu vlády národného porozumenia. Vyvíjal úsilie a využil vzťahy a spoločné záujmy svojej vlády s ostatnými štátmi, aby ich presvedčil neuznať vládu národného porozumenia, vyvíjal tlak najmä na USA, aby ich presvedčil neuznať novovznikajúcu vládu. Prezident Mahmoud Abbás svojou múdrosťou, schopnosťou a vytrvalosťou dosiahol národný zmier odzrkadľujúci vôľu palestínskeho ľudu a jeho záujmy. Telefonicky rokoval s americkým ministrom zahraničných vecí ohľadom vytvorenia vlády spôsobom, ktorý je obvyklý na medzinárodnej,  regionálnej a arabskej úrovni, čo privítala väcšina štátov, ktoré uznali vládu národného porozumenia a podporili kroky pána prezidenta v dosiahnutí národného zmieru, vrátane EÚ a USA.

Ministerstvo potvrdzuje, že Netanjahu prehral v prvom kole konfrontácie s palestínskym vedením a výsledok bol v prospech vlády národného porozumenia. Netanjahu utrpel veľkú porážku v snahách izolovať novovznikajúcu palestínsku vládu od medzinárodných a humanitárnych prostredí,  ba dokonca sa jeho vláda ocitla vo vnútornej kríze a medzinárodnej izolácii.

Netanjahu zneužil palestínsky rozkol, aby oslabil palestínsku rokovaciu a politickú pozíciu, a bral to ako zámienku pre svoje odmietavé postoje voči právam palestínskeho ľudu. Zúčastnil sa vo vojne medzinárodného neuznania vlády národného porozumenia a bol proti palestínskemu zmieru, pretože tento zmier je zárukou jednoty palestínskych území - okupovaných Izraelom od roku 1967 - území Palestínskeho štátu s hlavným mestom Východný Jeruzalem.

 

Prezident Mahmoud Abbás bol znova úspešný a Natanjahu nie.

 

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 3.6.2014

  

Neoficiálny preklad