Vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Štátu Palestína

18.06.2014
MZV: varuje medzinárodné spoločenstvo pred dopadmi izraelskej kampane násilia na dvojštátne riešenie
18.06.2014


Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína ostro odsudzuje kampaň násilia, ktorú praktizujú izraelské okupačné jednotky voči nášmu ľudu na Západnom brehu Jordánu a v pásme Gazy pod zámienkou pátrania po troch zmiznutých osadníkov. Počas kampane izraelské okupačné jednotky páchajú zločiny a kolektívne tresty, ako napríklad zabíjanie, zatýkanie, demolácie domov, ničenie majetku občanov a zastrašovanie obyvateľov, ktoré sú zakázané medzinárodným právom. Rovnako odsudzuje vyhlásenia radikálnych izraelských predstaviteľov, ktorými navádzajú na trestanie palestínskeho ľudu, vyzývajú k anexii pôdy, osídľovaniu Západného brehu Jordánu a jeho judaizácii vrátane Východného Jeruzalema.

MZV varuje medzinárodné spoločenstvo pred judaizačnými plánmi izraelskej vlády a jej krokmi, ktoré vedú k likvidácii palestínskeho politického systému, a zároveň považuje izraelskú vládu za plne zodpovednú za tieto zločiny a ich dopady na bezpečnosť a stabilitu v regióne. MZV považuje túto rasistickú kampaň za prejav politiky izraelskej vlády, ktorá znova dokazuje svoju zodpovednosť za kolaps rokovaní a nenastolenie mieru medzi stranami a odhaľuje jej skutočné úmysly a varianty: pokračovanie okupácie, osídľovania, judaizácie väčšiny rozlohy Západného brehu Jordánu a jeho oddelenie od pásma Gazy. Je to útek izraelskej vlády od svojej zodpovednosti ako okupačného štátu, ktorý zodpovedá za palestínskych obyvateľov izolovaných v oddelených kantónoch, v úmysle zničiť dvojštátne riešenie a piliere existencie nezávislého Palestínskeho štátu so zemepisnou celistvosťou na okupovaných palestínskych územiach, ktoré sú okupované od roku 1967.

Medzinárodné spoločenstvo a najmä členovia BR OSN sú dnes vyzvaní, aby podnikli kroky v záujme obrany mieru a dvojštátneho riešenia a donútili Izrael zastaviť svoju agresiu voči palestínskemu ľudu a osídľovaniu jeho vlasti.


Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 18.6.2014

Neoficiálny preklad