MZV: Izraelská vláda legalizuje teror osadníkov rovnako, ako legalizovala ich osadnícke bunky

6.11.2016

Nový zločin, ktorý potvrdzuje mieru rozmachu židovského teroru a jeho radikálnych organizácií na okupovaných palestínskych územiach, ako aj skutočnosť, že osady sú základy a inkubátory rastu čierneho teroru, viac ako 20 teroristov z radov radikálnych osadníkov združujúcich sa v organizáciách „platiť cenu“, ktorí sú ozbrojení železnými a drevenými tyčami, útočilo na bezbranných palestínskych civilistov v obci „Alžánia“ severne od Ramallahu počas zberu olív. Brutálne a barbarsky ich zbili a zranili, pričom štyrom z nich spôsobili stredne ťažké zranenia, čo si vyžiadalo hospitalizáciu. Toto nie je prvý útok na palestínskych obyvateľov počas zberu olív. V meste Hebron,  po zuby ozbrojení osadníci pod ochranou okupačných vojakov, útočili na obchod v blízkosti Abrahámovej mešity. Škaredo nadávali majiteľovi obchodu a vyhrážali sa jemu a jeho rodine smrťou, ak prídu brániť svoj obchod.

MZV ostro odsudzuje tieto barbarské útoky a vládu Bedjamína Netajahua za ne považuje priamo a plne zodpovednú. Táto vláda je hlavným podnecovateľom zabíjania Palestínčanov. MZV zároveň vidí v týchto útokoch jasný dôkaz, že Netanjahuova vláda neberie prenasledovanie organizácií židovského teroru vážne a zabezpečuje im ochranu a podporu, aby pokračovali vo svojich zločinoch voči palestínskym obyvateľom a ich majetkom. Zaručuje všetkým aktérom týchto zločinov ochranu pred právnym postihom.

MZV vyslovuje svoje počudovanie nad chýbajúcimi medzinárodnými reakciami na tieto zločiny, ktoré páchajú milície židovského teroru na bezbrannom palestínskom obyvateľstve, s podporou vládnucej pravicovej koalície v Izraeli, a ktoré sa usilujú o priazeň svojich prívržencov z radov radikálnych osadníkov. MZV žiada ľudsko-právne organizácie, aby monitorovali tieto útoky a predložili ich príslušným súdom a regionálnym a medzinárodným organizáciám. Tiež žiada všetky štáty sveta, aby uviedli organizáciu židovského teroru a ich predstaviteľov na zoznam teroristov a zároveň, aby bojovali proti ich financovaniu a zbieraniu sponzorstva vo svojich krajinách.

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 6.11.2016

Neoficiálny preklad