MZV: žiada bezpečnostnú radu OSN prestať s politikou dvojitého metra, a aby na seba vzala zodpovednosť za ukončenie okupácie a osídľovania

17.11.2016

Izraelský Knesset včera v prvom čítaní schválil návrh zákona, ktorý predložila radikálna strana Židovský dom, so zámerom legalizácie chaotických osadníckych jednotiek, ktoré boli postavené na palestínskom súkromnom majetku,  v rámci snahy vládnucej pravice v Izraeli obísť verdikt najvyššieho izraelského súdu a vyľudniť osadu „Amuna“. Toto schválenie je nebezpečným precedensom. Deje sa to v snahe postupne uskutočniť prevrat v prehlbovaní získania moci v okupačnom štáte. V tomto čase okupačná moc pokračuje v krádeži palestínskych území a v ich konfiškácii s osadnícko-koloniálnymi účelmi a zvyšuje demoláciu palestínskych domov pod falošnými zámienkami. Organizácia „Ateret Kohaním“ podala na súd sedem nových žalôb, v ktorých žiada vyhostenie palestínskych rodín vo štvrti „Baten Al-haua“ vo Východnom Jeruzaleme. Podľa izraelských médií táto osadnícka organizácia už žalovala 72 palestínskych rodín a žiadala ich vyhostenie zo svojich domov pod falošnou zámienkou, že táto štvrť patrí Židom z Jemenu. Okupačná armáda pokračuje aj vo vyhosťovaní desiatok palestínskych rodín v severných Aghwároch a odôvodňuje to vojenskými cvičeniami. 

MZV ostro odsudzuje pokračujúcu izraelskú osadnícku eskaláciu a zdôrazňuje, že vláda Benjamina Netajahua je rukojemníkom svojich voličov z radov pravice a osadníkov. Uplatňuje svoju ideológiu so zámerom zničenia dvojštátneho riešenia a bráni mieru a vyrokovateľnému politickému riešeniu konfliktu. Tým uzavrie všetky brány pred implementáciou životaschopného zvrchovaného Palestínskeho štátu. Dnes je pre všetkých členov medzinárodného spoločenstva viac ako jasné, že apetít osídľovania a krádež palestínskych území nemá konca. Tento apetít sa denne živí mlčaním medzinárodného spoločenstva a ľahostajnosťou voči hrubým porušovaniam medzinárodného humanitárneho práva, Ženevských dohovorov, bilaterálnych zmlúv a zločinmi proti ľudskosti páchaných Izraelom. Beztrestnosť okupačného štátu za tieto zločiny je chápaná ako zelená pre Izrael v jeho globálnej vojne proti národnej a ľudskej palestínskej existencii, nehľadiac na medzinárodné legitimity a jej inštitúcie a zákony.

MZV žiada medzinárodné spoločenstvo a bezpečnostnú radu OSN, aby prestali s politikou dvojakého metra v riešení otázok regiónu a sveta a znova ho vyzýva, aby si osvojilo zákonnú a morálnu zodpovednosť a zabezpečilo medzinárodnú ochranu palestínskeho ľudu. Tiež žiada, aby zodpovedne čelilo zločinom okupantov a ich porušovaniam práv a provokáciám, čo by mohlo zastaviť okupáciu a osídľovanie území palestínskeho štátu.

Ministerstvo zahraničných vecí Štátu Palestína
Ramallah, 17.11.2016

Neoficiálny preklad